Két-Bükk-nyereg - Fekete-kő - Ariadné barlangrendszer - Csévi szirtek
Pilisszentkereszt - Két-Bükk-nyereg - Ariadné barlangrendszer - Csévi-szirtek - Feketekő
Kiindulópont: Két-Bükkfa-nyereg
Megközelítés: Pilisszentkereszt, Dobogókői út
Parkolás: kijelölt parkoló a Két-Bükk-nyeregnél
Túra jellege: közepes (azért akad bőven kaptató...)
Túra hossza: 11km
Túratérkép:
A fenti térképhez képest mi csavartunk az útvonalon egyet :)
A Kétbükkfa-nyeregtől indultunk el a zöld kereszt mentén. Még egy kilométert sem teszünk meg, mikor a zöld háromszögön lehetőségünk nyílik utunk első panorámájának megcsodálásához, ami a Fekete-kő szikláiról nyújt kilátást Pilisszenlélekre és környékére. Nem érdemes kihagyni!
Egy jó tanács: végig kövessük a kitaposott ösvényt, ne rövidítsünk (mi megtettük és odafelé lemaradtunk a Fekete-kőről, csak visszafelé fedeztük fel)
A következő szakasz végig szintben halad, a bükkös egyre inkább tölgyessé válik és egy gyönyörű tisztásra érkezünk, pihenőpadokkal, pecsételőhellyel. Ez a Pilis-nyereg, ahol egy második világháborús emlékművet is emeltek a régen itt folyó harcok emlékére.
Mi ezt a túrát leginkább az itt található Ariadné-barlangrendszer miatt terveztük be, ezért abba az irányba indultunk tovább.
Az Ariadné-barlangrendszer a Csévi-szirtek 8 barlangjának, a Leány-barlangnak, a Legény-barlangnak, az Ariadne-barlangnak, a Rejtekút-barlangnak, a Vacska-barlangnak, az Indikációs-barlangnak, a Gyökeres-barlangnak és a Kőoszlopos-barlangnak a fokozatos összekötésével jött létre.
A fokozottan védett barlang 19 300 m hosszú, 206 m függőleges kiterjedésű, 139 m mély és 67 m magas.
A barlangok csak a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság hozzájárulásával látogathatók, a bejáratuk szabadon megközelíthető, de ottjártunkkor sajnos ez sem volt lehetséges.
![]() |
![]() |
![]() |
Ezen a ponton végül visszafordultunk és az eredeti útvonalon mentünk vissza a parkolóhoz.